Butiksmiljöer formas hos Grafix inredning
PnF hälsar på
Foto: Magnus Borg
Stilrena och hållbara lösningar för butiksmiljöer
Genomtänkta val i butiksinredning, koncept för exponering av varor och kundens upplevelse är något som Jörgen Lövgren är väl förtrogen med. Som delägare i Grafix inredning möter han dagligen frågor om funktion, utformning och långsiktighet.
Grafix inredning växte fram ur Jörgen Lövgren och Tomas Lindgrens tidiga arbete med reklam och profilering. Efter flera års erfarenhet i branschen startade de 2004 verksamheten med fokus på butiksinredning. I dag tar de även fram kompletta inredningar och arbetar med interiörlösningar och belysning för offentlig miljö på förfrågan.
Helhetsintryck, omsorg om detaljer och strävan efter kostnadseffektivitet kännetecknar företaget. I arbetet är det tydligt att varje val i en butiksmiljö spelar roll. Exponering av varor, ljus, uttryck och funktion är delar som tillsammans formar en inredning som stärker kundens upplevelse och bidrar till försäljning.
– Jag tycker om att vara företagare, att träffa människor och att göra kunder nöjda. Det är fint att känna att man fortfarande har driv, säger Jörgen.
Fokus på dagligvaruhandeln
Jörgen visar bilder och berättar om några av de projekt som utförts genom åren. I början tog sig företaget an en bred variation av uppdrag. De gjorde bland annat inredning för Astrid Lindgrens barnböcker för Rabén och Sjögren och arbetade med koncept för Löfbergs Lila, ofta med trä som utgångspunkt. Med tiden valde de att fokusera på dagligvaruhandeln. Brödbord, brödskåp, fruktbord, rotfruktsskåp, kampanjställ och hyllsystem för kolonialvaror är sedan dess en del av standardutbudet.
– Vi riktar vår marknadsföring framför allt mot matbutiker och har nyligen arbetat med Coop Avion i Umeå och ICA Maxi i både Luleå och Haparanda. Försäljningen sker främst i Sverige men även i Norge och Danmark, berättar Jörgen.
Webbshopen, företagets gedigna nätverk och arbetet med sökoptimering gör att nya kunder hittar dem.
Tydligt fokus
När Jörgen beskriver vad som skapar en bra butiksinredning återkommer han till enkelhet. Det ska vara stilrent och tilltalande med varorna i tydlig fokus. Hållbarhet är en annan viktig del. Produkterna ska hålla länge och vara enkla att förändra och bygga om. Modulbaserade system gör det möjligt att anpassa inredningen efter butikens behov och ger utrymme för utveckling över tid.
Belysningen är också central. Kallare ljus på frukt och varmare på bröd är exempel som visar hur detaljer i miljön påverkar både varornas kvalitet och upplevelsen.
Merparten tillverkas i Sverige
Neutral inredning är en tydlig trend. Svarta stommar och hyllor kompletteras ofta med gavelsidor i kontrasterande färg eller med foto som skapar en varm känsla. Inom dagligvaruhandeln finns vanligtvis fasta mått och krav. ICA och Coop är återkommande kunder och varje handlare har egna önskemål som ändå ska passa in i en central profil.
Cirka nittio procent av allt material tillverkas i Sverige genom underleverantörer som företaget samarbetar med. Grafix inredning arbetar främst i metall, plexi och trä och monteringen sker antingen i Piteå eller direkt i butik med hjälp av olika montageföretag.
Vill se kunder nöjda
Jörgens arbete handlar till stor del om kundmöten. Han reser mycket och lyssnar in behoven. En stor del är uppsökande arbete och han gör ofta återbesök för att hitta förbättringar.
– Det finns goda utvecklingsmöjligheter i den här branschen och vi arbetar hela tiden med nya produkter och lösningar, säger Jörgen.
Andra delägaren, Tomas, arbetar med 3D-renderingar i Solid Works och tar fram strukturerade och tydliga visionsbilder, ofta baserade på företagets standardprodukter. Vid större projekt samarbetar de med konstruktören i dotterbolaget Grafix Concept, som utvecklar komponenter i bland annat tunnplåt.
Lång livslängd
Företaget arbetar med återvunna material så långt det är möjligt. Plast och metall får nytt liv genom återvunnet innehåll och delar i trä tas till vara när det går. Konstruktionerna byggs för lång livslängd och för att det ska vara möjligt att byta ut komponenter med hjälp av reservdelar.
Grafix inredning har dessutom en webbshop med en outletsektion där produkter kan få nytt liv i nya miljöer. De hjälper även kunder att sälja sin tidigare inredning när det är dags för uppgradering.
Gör skillnad
Glädjen i att skapa långsiktig och stilren butiksinredning är en motivation som hållit i sig genom alla år och som fortsätter forma företagets utveckling.
– Jag tycker om att bygga något som gör skillnad i butikerna. Det är roligt att se när en lösning verkligen underlättar för både butikens personal och för kunderna, säger Jörgen.
Fakta: Grafix inredning
- Grundat 2004 av Jörgen Lövgren och Thomas Lindgren.
- 4 anställda, arbetar även med säljare.
- Dotterbolag: Grafix Concept, där Torbjörn Nilsson arbetar som konstruktör.
- Arbetar både med standardlösningar och helt kundanpassade miljöer.

Sedan drygt ett år tillbaka finns Grafix inredning i PnF:s lokaler på Batterigatan. Ljusa och stilrena kontorsrum möter ett rymligt fikarum.

I det stora lagret står stommar, hyllsystem, brödskåp och övrigt sortiment prydligt organiserade.

En bild från ett nyligen genomfört samarbete med Coop Avion i Umeå.

Interiör från fruktavdelningen på Supermarket Centrum Luleå där tydlig takbelysning lyser upp de prydliga uppläggen.

Grafix inredning arbetar även med kompletta inredningar och arbetar med interiörlösningar och belysning för offentlig miljö på förfrågan. Här är det Kattis Avan Camping som efterfrågat ett nytt koncept.