Gå direkt till innehåll Gå direkt till meny

Nu förbättrar vi gemensamma ytor i Furuvalvet

Samlat lyft av funktion och helhetsintryck

Översiktsbild av en stor byggnad med lutande tak, omgiven av parkeringsytor och transportvägar. På taket är solceller monterade. I bakgrunden syns en älv.Översiktsbild av en stor byggnad med lutande tak, omgiven av parkeringsytor och transportvägar. På taket är solceller monterade. I bakgrunden syns en älv.

Foto: Magnus Borg

Det här gör vi i Furuvalvet

I början av maj påbörjar vi en uppdatering av gemensamhetsytorna i Furuvalvet kontorshotell. Arbetet omfattar ytskikt, möbler och textilier och beräknas pågå i drygt en månad.

Vad kommer att genomföras?

Under maj uppdaterar vi gemensamhetsytorna i Furuvalvet kontorshotell. Väggar målas och nya mattor läggs i korridorer, konferensrum och kök. Samtidigt byts delar av möbler och textilier ut i lounge- och väntrumsytor.

I konferensrummen tillkommer nya konferensstolar och textilier. I köket målas väggar och vikväggen får ny färg, och delar av inredningen uppdateras. Även trapphuset ses över med viss ommålning och justering av skyltning.

En stor del av uppdateringen görs med fokus på återbruk i linje med vårt hållbarhetsarbete.

Så genomförs arbetet

Arbetet startar måndag 4 maj och sker stegvis för att verksamheterna ska kunna fortsätta under tiden. Mattor läggs i sektioner för att hålla passager öppna. Konferensrummen tas ur bruk tillfälligt, ett i taget, medan arbetet pågår.

Möbler i gemensamma ytor kan under perioder flyttas eller tas bort för att ge plats åt entreprenören och möjliggöra uppdateringen.

Målet är att skapa en mer trivsam och fungerande miljö för alla som arbetar i fastigheten.

Har du frågor?

Kontakta oss på 0911-933 85 eller info@pnf.se